Anasayfam YapFavorilere EkleHaber Bandı EkleReklamİletişim

‘Engelli çocuğun sokakta oyun hakkı yok’ Yalova'da iptalin nedeni 11 engelli Engelliler Yasası, otobüsçüleri rahatsız etti Kaslarımız
Büyükşehirden 4 yeni engelli merkezi
Büyükşehirden 4 yeni engelli merkezi
19 Haziran 2013 Çarşamba 11:10

İstanbul Büyükşehir Belediyesi engelli vatandaşların daha yaşanılabilir bir şehir hazırlamak için çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda belediye 4 yeni engelli merkezini engelli vatandaşların hizmetine sundu.

Yeşilköy'deki yeni açılan Engelliler Merkezi'nin bahçesinde yapılan törene İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Adem Baştürk, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Eren, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Muzaffer Saraç, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Komisyonu Başkanı Cemal Merdan, Engelliler Müdürü Bekir Köksal, İBB Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürü Uzm. Dr. Ömer Akçağıl, İBB Veteriner Hizmetler Müdürü Muhammet Nuri Coşkun, Sağlık A.Ş Genel Müdürü Dinçer Çetintaş ve çok sayıda engelli vatandaş aileleri ile birlikte katıldı.

Diğer 3 ilçede açılan Engelli Merkezi açılışı içinde İlçe Belediye Başkanları hazır bulundu. Ümraniye'deki Ümraniye Atakent Otizm Merkezi'nin açılışını Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Fatih'teki Fatih Otizm Merkezi'ni Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Şile Engelliler Merkezi'nin açılışını Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu canlı yayında açtı.

İBB Genel Sekreteri Adem Baştürk, Yeni açılan Engelliler Merkezlerinde katılımcıların tüm ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde dizayn edildiğinin altını çizdi. Baştürk, "İlk merkez olan Tophane'de giriş çıkış biraz zor oluyordu. Bu binamız son derece modern ve vatandaşların rahatlıkla kullanacağı şekilde dizayn edildi. Şimdiye kadar bu engelliler merkezimizden 116 Bin vatandaşımız faydalandı" diye konuştu.

Engelliliğin doğuştan gelen bir eksiklik olmadığını, her insanın engelli olma potansiyeli taşıdığını kaydeden Baştürk konuşmasına şöyle devam etti: "Bu merkezlerin temel gayesi hayatı kolay ve yaşanabilir kılmak. Bu hepimiz için ahlaki vazifedir. Binaları, altyapıyı yapmak önemli bir iş ama insanları eğitmek de önemli. Bu çerçevede bir proje yürüyor. Engelleri birlikte aşıyoruz projesi. Projede öğrencilere, İETT şoförlerine engellilik bilinci seminerleri veriliyor. Bu seminerlerde şimdiye kadar 268 bin kişi istifade etmiş. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarına polislere, üniversite öğrencilerine, din görevlilerine de işaret dili eğitimi veriliyor. 3 bin 700 kişi işaret dili eğitimi almış."

Engelli Merkez Sayısı 26'ya ulaştı

Yeni açılan merkezlerle birlikte İstanbul genelinde engelli merkez sayısı 26'ya ulaştı. Engelliler Müdürlüğü (İSEM) 538 personel ve 70 araç ile 117 bin kayıtlı fiziksel, zihinsel ve psikolojik engelli bireye ve ailesine hizmet veriyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürlüğü (İSEM) engelli vatandaşlar için açtığı hizmet birimi, hızla büyüyerek gelişiyor. İBB Engelliler Müdürlüğü 117 bin engelli ve ailesine hizmet ulaştırıyor.

Engelliler Müdürlüğü Yeşilköy Binasında engelli bireylerin ve ailelerinin iş ve işlemleri koordine edilecek; engelli bireylerin spordan sanata, eğitimden sağlığa sosyal yaşamın her alanında daha fazla yer almaları amacıyla danışmanlık ve yönlendirme hizmetleri verilmeye devam edecek.

Engelliler Müdürlüğünün Yeşilköy'de bulunan yeni binası, toplam 1000 m2 alan üzerine kurulu, 5 katlı (bodrum ve teras dahil) ve her katı 350 m2 ve toplam olarak 1750 m2 kapalı alana sahip. Binada 20 idari oda, 1 toplantı salonu ve 1 yemekhane mevcut.

Engelliler Müdürlüğü (İSEM) idari binasında, 1 müdür, 1 müdür yardımcısı, 3 idareci, 8 memur, 4 mühendis, 1 psikolog, 4 sosyolog, 2 eğitmen, 1 çocuk gelişimci, 1 hemşire, 2 eğitmen, 1 teknik personel, 4 güvenlik, 2 halkla ilişkiler sorumlusu, 5 yardımcı personel ve 10 şoför görev yapacak.

Atakent ve Fatih Otizm Merkezleri de açıldı...

Atakent Otizm Merkezinde ise ağırlıklı olarak otizmli bireylere verilecek eğitimlerin yanı sıra zihinsel engellilere de bağımsız yaşam becerileri, resim, takı tasarımı, müzik ve bahçe eğitimi dersleri verilecek. Engelli bireyler için gezi, piknik ve müze ziyaretleri gibi sosyal organizasyonlar düzenlenecek.

Atakent Otizm Merkezi 1500 m2 alan üzerine kurulu, 3 katlı ve her katı 120m2 olan kapalı alanda hizmet verecek. Merkezde öğrenci eğitimi ve gelen ailelerin güzel vakit geçirmeleri için yaklaşık 1300 m2 bahçe mevcut. Merkez, 5 adet sınıf, 1 adet dinlenme salonu, 1 adet öğrenci yemekhanesi, 2 adet öğrenci tuvaleti, 1 adet idari oda ve 1 adet kayıt odasına sahip. Binanın her katında tuvalet ve mutfak bulunuyor.

Atakent Otizm Merkezinde 4 eğitmen, 1 hemşire, 2 halkla ilişkiler sorumlusu, 2 yardımcı personel, 2 işçi ve 1 şoför görev yapacak.

Fatih Otizm Merkezinde ise ağırlıklı olarak otizmli bireylere hizmet verilecek. Ayrıca; merkezde danışmanlık hizmetleri, eğitim hizmetleri, sosyal danışmanlık, psikolojik danışmanlık, halkla ilişkiler, yasal haklar, manevi bakım, sosyal organizasyon, medikal yardım, yaz kampı ve ulaşım hizmetleri sunulacak.

Fatih Otizm Merkezi, 4 katlı (bodrum ve teras dahil), her katı 100 m2 ve toplam 400 m2 kapalı alana sahip. Merkezde 7 adet sınıf, 1 adet dinlenme salonu, 1 adet öğrenci yemekhanesi, 2 adet öğrenci tuvaleti, 1 adet idari oda, 1 adet kayıt odası ve 1 mutfak bulunuyor. Merkezde; birim sorumlusu, 3 eğitmen, 1 çocuk gelişim uzmanı, 1 halkla ilişkiler elemanı, 2 yardımcı personel, 2 işçi ve 1 şoför görev yapacak.

Şile Engelliler Merkezi de hizmete başladı

Şile Engelliler Merkezinde, engelli bireyler için seramik, cam işleme, bilgisayar, girişimcilik eğitiminin yanı sıra diğer İSEM merkezlerinden farklı olarak, Şile'ye özgü eğitimler de verilecek.

Şile, balıkçılıkla uğraşan bir ilçe olduğu için, engelli bireylere balık ağı donatımı eğitimi verilecek. "Şile Bezi Dokuması ile ünlü olan ilçede bulunan merkezde, engelliler için iplik ve yün dokuma tezgahlarında dokuma eğitimi dersi de verilecek.

Şile Engelliler Merkezi 1500 m² alan üzerinde bulunuyor ve 750 m² kapalı alana sahip. Merkezde sorumlu odası, santral odası, psikolog görüşme odası olarak 3 oda; 100 m2 yemekhane ve mutfak, konferans ve sinema salonu; dokuma, balık ağı donanımı, seramik cam işleme, bilgisayar, girişimcilik eğitimi ve aile görüşme odası olmak üzere 6 sınıf mevcut. Ayrıca; binada bulunan tüm koridorlarda görme engelliler için hissedilebilir zemin düzenlemeleri yapılmış ve sınıfların bulunduğu bölümdeki tuvaletler engelli kullanımına uygun hale getirilmiştir. Merkezde 1 birim sorumlusu, 2 eğitmen, 1 şoför ve 1 yardımcı personel görev yapacak.

Toplu açılışlardan önce İSEM Müzik Grubu ve İSEM Mehteran Takımı'nın verdiği mini konserler izleyiciler tarafından büyük alkış aldı.

Engelliler SitesiEngelliler Sitesi

Bu haber 65 kez okundu.

Engelli ve engeli bulunmayan çocuklar kaynaştı
Elanur'unu Görebilmeyi İstiyor
Geleceğin Çocuk Bakıcıları; Ekranlar!
Semih ile Samet , Engelli Anne ve Babalarının Eli Kolu
Engelli ve Çocuklar İçin Poliklinik Açıldı
Nabi Avcı Çocuklarla Buluştu
İşitme Engelli Öğrencilerinin Kulağı Oluyor
Çalışan anneye erken emeklilik
Engelli Çalışanı Sopayla Döverek, Kantini Soydular
İşitme Engelli Öğrenciler Hollanda'dan Döndü
Terme'de Engelli Öğrencilerin Halk Oyunları Gösterisi
Özel Eğitimli Öğrencilerden Mehter Takımı
Kanserle ne alakaları var demeyin
Tasarımcılar, engelli vatandaşlar için tasarlayacak
Engelliler 23 Nisan’ı Kutladı
Engelliler iddialı
DNA'yı düzelten teknik geliştirildi
Engelli vatandaşlara özel otobüs geliştirdi
Engellilere Matematiği 'Abaküs'le Öğretecekler
İnternetten alışverişte bu tuzağa düşmeyin
Devlet imkan sağlıyor çocuklar başarıyor
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
Görme Engelli Sporcuların Azmi
Kaliteli uykunun sırları
EDES'te Giresun Dördüncü
‘Engelli çocuğun sokakta oyun hakkı yok’
Aşılar masum mu?
Midesinden çıkanlar şoke etti!
Bedensel Engelli Okçular Avrupa Şampiyonası'na Hazırlanıyor
Yuvada kalan 168 çocuk üstün yetenekli
Çocuk suçlarında korkutan artış
Yağışlı hava geliyor - Haritalı
Çocuk arttıkça emeklilik kısalacak
Yalova'da iptalin nedeni 11 engelli
Engelli çocuklar tiyatro gösterisi
Engelli Çocuk Sahibi Anne ve Babalara Ücretsiz Eğitim
Fatma Şahin koltuğunu, çocuklara bıraktı
Özel Sağlık Sigortalarına otomatik yenileme!
Şeker ilacına geri çekme
Valinin Salıncak Keyfi
Yeşil çay, kalbe pozitif etki ediyor
'1001 Engelsiz Dilek' Kampanyası!
Engelsiz 23 Nisan Şenliği
Tekerlerkli Sandalye Sporcuları, Kemer'de Kampa Girdi
'Hane geliri' geldi maaşlar kesilmeye başladı
Her gün 3 bin 600 verem hastası ölüyor
Minibüslerde Kentkart reformu
İşaret Diliyle İstiklal Marşı'nı Okuyacaklar
Nevşehir'de Engellilere Yönelik Sağlık Taraması
Refleksoloji yöntemiyle tedavi
Alkışlar Garanti Bankası’na
Görme Engelli Aksu'dan Başarılı 'Hamle'ler
Türkiye nüfusunun yüzde 30'u çocuk
TGS'nin olduğu alanlarda engel yok
Lüleburgaz Engelliler Derneği, Kermes Açtı
TTNET'lilere 'Karanlıkta Diyalog' Sergisinde Özel İndirim
Sürekli bilgisayar ekranına bakanlar dikkat!
İşte AÖF tek ders sınavının tarihi
‘Sihirli Eller’ ödüllüne kavuştu
Engelliler Yasası, otobüsçüleri rahatsız etti
Yerli morfin Haziran'da piyasada
Van'da Uluslararası Kent ve Engelliler Çalıştayı
Engellilere Yönelik Meslek Edindirme Kurslarını Hangi Kurum Ve Kuruluşlar Düzenlemektedir
Uşak'taki Polis, Şüpheli Kovalamacası
Engelliler İçin Yardımcı Teknoloji
Görme Engelliler Futbol 2. Lig Müsabakaları
Göbek yağları kanser ve alzheimer riski oluşturuyor
5 günlük haritalı hava tahmini
Her gün 7 çocuk kayboluyor
Memurlar için EKPSS'deki yeni durum
Düzce'de 'Engel, Önyargılarımızda' Etkinliği
Eyüp'e Sosyal Hizmet Merkezi Açılıyor
Özel Sporcular Bölge ve Türkiye Futbol Şampiyonası
Fashıon TV'den 'Türk Tasarımcıya Ödül'
Dezavantajlı Kişilere Hibe Programı
Sportif Faaliyetler Projesi
Fingerreader, Engelliler İçin Okumayı Kolaylaştırıyor
Hem Gazeteci Hem Başkan
'Kıtlama yöntemiyle çayı içmek çok zararlı'
Bosna Hersekli Engelli Çocuklar Türkiye'yi Ziyaret Etti
Siirt'te Kutlu Doğum Haftası Etkinliği
Baykan'da Evde Bakım Hizmeti
Bağışıklık sistemini güçlendirmenin 10 yolu
Genç Engelliler Engel Tanımıyor!
Yetişkinden Kök Hücre Klonlandı
Engelli Çocuklar Bowlingte Buluştu
Bahar yorgunluğunu bu tavsiyelerle atlatın!
Engelliler 'Sosyal Yaşam Merkezi'nde Hayata Sarıldı
AREF' ten, OFD standına Ziyaret
Hem Okuma Yazmayı, Hem Yürümeyi Öğretti
Ekran Işığı Vücut Saatini Bozuyor
Avanos'ta Engelli Rampalarının Önüne Park Yasağı
İşitme Engelliler Sürücü Korna Sesini Görecek!
Bir Bayram ve Bir Sınav
Dur ihtarına uymayan engelli polis kurşunuyla öldü!
Ödülle Taçlanıyoruz!
Dişleri de Bozan Hastalık
Bir gözün bedeli 50 bin lira
Engelliler Uygulama Bekliyor!
Özel sigortada prim artışı yok
Esenler'de Hastalara Moral Gezisi
Voleybol: Türkiye İşitme Engelliler 1. Ligi
Karatenin Özel Sporcuları
Yeni haftada havalar nasıl olacak? - Haritalı
Çocuklarda kolesterol yüksekliği
Öğretmenliğe dönmek için felci yendi
On binlerce sigortalıya af
Türklerin yüzde 45’inin başı ağrıyor
Bir öğretmen değişir, her şey değişir
5 milyarlık ilaç israfına savaş açtı
'Kıdem'le emekli aylığı düşer mi?
Meteoroloji'den yağış uyarısı - Haritalı
Özel Olimpiyat Oyunları başladı
Zihinsel Öğrencilere Sera Eğitimi Veriliyor
Türk Kızılayı en fazla 2 saatte yardıma hazır
Otistik Engelli Çocuklara Diş Sağlığı Taraması
Engelli Sema Grubu Almanya Yolcusu
Türkiye Koç Fest Heyecanı Başlıyor
İyot eksikliği zekayı etkiliyor
Filistin Spor Bayramı