Anasayfam YapFavorilere EkleHaber Bandı EkleReklamİletişim

EKPSS'ye başvuran aday sayısı belli oldu Yurt Dışında Tedaviye Süre Sınırlaması Kalktı Engelliye e-bilet engeli! Meyve Ve Sebzelerden Muhteşem Sanat
Büyükşehirden 4 yeni engelli merkezi
Büyükşehirden 4 yeni engelli merkezi
19 Haziran 2013 Çarşamba 11:10

İstanbul Büyükşehir Belediyesi engelli vatandaşların daha yaşanılabilir bir şehir hazırlamak için çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda belediye 4 yeni engelli merkezini engelli vatandaşların hizmetine sundu.

Yeşilköy'deki yeni açılan Engelliler Merkezi'nin bahçesinde yapılan törene İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Adem Baştürk, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Eren, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Muzaffer Saraç, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Komisyonu Başkanı Cemal Merdan, Engelliler Müdürü Bekir Köksal, İBB Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürü Uzm. Dr. Ömer Akçağıl, İBB Veteriner Hizmetler Müdürü Muhammet Nuri Coşkun, Sağlık A.Ş Genel Müdürü Dinçer Çetintaş ve çok sayıda engelli vatandaş aileleri ile birlikte katıldı.

Diğer 3 ilçede açılan Engelli Merkezi açılışı içinde İlçe Belediye Başkanları hazır bulundu. Ümraniye'deki Ümraniye Atakent Otizm Merkezi'nin açılışını Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Fatih'teki Fatih Otizm Merkezi'ni Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Şile Engelliler Merkezi'nin açılışını Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu canlı yayında açtı.

İBB Genel Sekreteri Adem Baştürk, Yeni açılan Engelliler Merkezlerinde katılımcıların tüm ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde dizayn edildiğinin altını çizdi. Baştürk, "İlk merkez olan Tophane'de giriş çıkış biraz zor oluyordu. Bu binamız son derece modern ve vatandaşların rahatlıkla kullanacağı şekilde dizayn edildi. Şimdiye kadar bu engelliler merkezimizden 116 Bin vatandaşımız faydalandı" diye konuştu.

Engelliliğin doğuştan gelen bir eksiklik olmadığını, her insanın engelli olma potansiyeli taşıdığını kaydeden Baştürk konuşmasına şöyle devam etti: "Bu merkezlerin temel gayesi hayatı kolay ve yaşanabilir kılmak. Bu hepimiz için ahlaki vazifedir. Binaları, altyapıyı yapmak önemli bir iş ama insanları eğitmek de önemli. Bu çerçevede bir proje yürüyor. Engelleri birlikte aşıyoruz projesi. Projede öğrencilere, İETT şoförlerine engellilik bilinci seminerleri veriliyor. Bu seminerlerde şimdiye kadar 268 bin kişi istifade etmiş. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarına polislere, üniversite öğrencilerine, din görevlilerine de işaret dili eğitimi veriliyor. 3 bin 700 kişi işaret dili eğitimi almış."

Engelli Merkez Sayısı 26'ya ulaştı

Yeni açılan merkezlerle birlikte İstanbul genelinde engelli merkez sayısı 26'ya ulaştı. Engelliler Müdürlüğü (İSEM) 538 personel ve 70 araç ile 117 bin kayıtlı fiziksel, zihinsel ve psikolojik engelli bireye ve ailesine hizmet veriyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürlüğü (İSEM) engelli vatandaşlar için açtığı hizmet birimi, hızla büyüyerek gelişiyor. İBB Engelliler Müdürlüğü 117 bin engelli ve ailesine hizmet ulaştırıyor.

Engelliler Müdürlüğü Yeşilköy Binasında engelli bireylerin ve ailelerinin iş ve işlemleri koordine edilecek; engelli bireylerin spordan sanata, eğitimden sağlığa sosyal yaşamın her alanında daha fazla yer almaları amacıyla danışmanlık ve yönlendirme hizmetleri verilmeye devam edecek.

Engelliler Müdürlüğünün Yeşilköy'de bulunan yeni binası, toplam 1000 m2 alan üzerine kurulu, 5 katlı (bodrum ve teras dahil) ve her katı 350 m2 ve toplam olarak 1750 m2 kapalı alana sahip. Binada 20 idari oda, 1 toplantı salonu ve 1 yemekhane mevcut.

Engelliler Müdürlüğü (İSEM) idari binasında, 1 müdür, 1 müdür yardımcısı, 3 idareci, 8 memur, 4 mühendis, 1 psikolog, 4 sosyolog, 2 eğitmen, 1 çocuk gelişimci, 1 hemşire, 2 eğitmen, 1 teknik personel, 4 güvenlik, 2 halkla ilişkiler sorumlusu, 5 yardımcı personel ve 10 şoför görev yapacak.

Atakent ve Fatih Otizm Merkezleri de açıldı...

Atakent Otizm Merkezinde ise ağırlıklı olarak otizmli bireylere verilecek eğitimlerin yanı sıra zihinsel engellilere de bağımsız yaşam becerileri, resim, takı tasarımı, müzik ve bahçe eğitimi dersleri verilecek. Engelli bireyler için gezi, piknik ve müze ziyaretleri gibi sosyal organizasyonlar düzenlenecek.

Atakent Otizm Merkezi 1500 m2 alan üzerine kurulu, 3 katlı ve her katı 120m2 olan kapalı alanda hizmet verecek. Merkezde öğrenci eğitimi ve gelen ailelerin güzel vakit geçirmeleri için yaklaşık 1300 m2 bahçe mevcut. Merkez, 5 adet sınıf, 1 adet dinlenme salonu, 1 adet öğrenci yemekhanesi, 2 adet öğrenci tuvaleti, 1 adet idari oda ve 1 adet kayıt odasına sahip. Binanın her katında tuvalet ve mutfak bulunuyor.

Atakent Otizm Merkezinde 4 eğitmen, 1 hemşire, 2 halkla ilişkiler sorumlusu, 2 yardımcı personel, 2 işçi ve 1 şoför görev yapacak.

Fatih Otizm Merkezinde ise ağırlıklı olarak otizmli bireylere hizmet verilecek. Ayrıca; merkezde danışmanlık hizmetleri, eğitim hizmetleri, sosyal danışmanlık, psikolojik danışmanlık, halkla ilişkiler, yasal haklar, manevi bakım, sosyal organizasyon, medikal yardım, yaz kampı ve ulaşım hizmetleri sunulacak.

Fatih Otizm Merkezi, 4 katlı (bodrum ve teras dahil), her katı 100 m2 ve toplam 400 m2 kapalı alana sahip. Merkezde 7 adet sınıf, 1 adet dinlenme salonu, 1 adet öğrenci yemekhanesi, 2 adet öğrenci tuvaleti, 1 adet idari oda, 1 adet kayıt odası ve 1 mutfak bulunuyor. Merkezde; birim sorumlusu, 3 eğitmen, 1 çocuk gelişim uzmanı, 1 halkla ilişkiler elemanı, 2 yardımcı personel, 2 işçi ve 1 şoför görev yapacak.

Şile Engelliler Merkezi de hizmete başladı

Şile Engelliler Merkezinde, engelli bireyler için seramik, cam işleme, bilgisayar, girişimcilik eğitiminin yanı sıra diğer İSEM merkezlerinden farklı olarak, Şile'ye özgü eğitimler de verilecek.

Şile, balıkçılıkla uğraşan bir ilçe olduğu için, engelli bireylere balık ağı donatımı eğitimi verilecek. "Şile Bezi Dokuması ile ünlü olan ilçede bulunan merkezde, engelliler için iplik ve yün dokuma tezgahlarında dokuma eğitimi dersi de verilecek.

Şile Engelliler Merkezi 1500 m² alan üzerinde bulunuyor ve 750 m² kapalı alana sahip. Merkezde sorumlu odası, santral odası, psikolog görüşme odası olarak 3 oda; 100 m2 yemekhane ve mutfak, konferans ve sinema salonu; dokuma, balık ağı donanımı, seramik cam işleme, bilgisayar, girişimcilik eğitimi ve aile görüşme odası olmak üzere 6 sınıf mevcut. Ayrıca; binada bulunan tüm koridorlarda görme engelliler için hissedilebilir zemin düzenlemeleri yapılmış ve sınıfların bulunduğu bölümdeki tuvaletler engelli kullanımına uygun hale getirilmiştir. Merkezde 1 birim sorumlusu, 2 eğitmen, 1 şoför ve 1 yardımcı personel görev yapacak.

Toplu açılışlardan önce İSEM Müzik Grubu ve İSEM Mehteran Takımı'nın verdiği mini konserler izleyiciler tarafından büyük alkış aldı.

Engelliler SitesiEngelliler Sitesi

Bu haber 61 kez okundu.

Özel Olimpiyat Oyunları başladı
Zihinsel Öğrencilere Sera Eğitimi Veriliyor
Türk Kızılayı en fazla 2 saatte yardıma hazır
Otistik Engelli Çocuklara Diş Sağlığı Taraması
Engelli Sema Grubu Almanya Yolcusu
Türkiye Koç Fest Heyecanı Başlıyor
İyot eksikliği zekayı etkiliyor
Filistin Spor Bayramı
Kanser hastalarının yüzde 80'i yaşıyor
İzmit’e Engelsiz Yaşam Merkezi
Beslenme dostu okullar artacak
Manavgat'ta İşaret Dili Kursu Veriliyor
Bakterilerin Ezeli Rakibi 'Bal'
Engelleri, Dalmalarına Engel Değil
'Engellilerde Evlilik Psikolojisi' Konulu Araştırma
Uyku Apnesi Kanser İhtimalini Artırıyor
Engelleri Katlandı!
İnternette Kişisel Verilerin Güvenliği Tehlikede
Engelliler Kutlu Doğum Programında Buluştu
Sadece kulübe değil, bir engellinin dünyası da yıkıldı
Mudanya'da Engellilerden Kıyafet Defilesi
Türkiye' nin Engellilere Özel İlk Camisi
EKPSS'ye başvuran aday sayısı belli oldu
Hastane Acentaları Geliyor!
Yurt Dışında Tedaviye Süre Sınırlaması Kalktı
Yeşil Kart'ta miras dönemi
Engelli Tuzağına Savaş Açacaklar
Asgari Ücret Yönetmeliğinde Değişiklik
LC Waikiki 'Senden Önce' Adlı Kısa Filme Destek Oldu
Ambulans helikopter, İdil bebek için havalandı
Fakir ailelere kömür yardımı yapılmasına ilişkin karar
Havalar nasıl olacak? - Haritalı
Bergama Tarihini 'Sessiz' Anlatacak
Çocuklukta 'ezilenler' intihara daha meyilli
Dünya Otizm Farkındalık Günü
Engelli Sorunu Ciddi Bir Sorundur
Cep'ten 'Hediye kazandınız' Vurgunu
Yorgunluk ve uykusuzluk 'alkol' etkisi yapıyor
Diyanet'in alımında minimum puanlar
Kazan'da Öğrencilere Kıyafet Hediyesi
'Anne Danışmanım Nerede?' projesi
Engellilere Evde Sağlık Hizmeti
3 Milyon Kişinin SGK'ya 4 Milyar Lira Borcu
Kepekten Doğal Olarak Kurtulmanın 11 yolu
Sevgi ve Sporla Mucizeyi Başardı
Ödemiş Emniyet'inden Anlamlı Bağış
Yeni Muayenehaneye İzin Yok
Kent Konseyi'nden Engellilere Evde Sağlık Hizmeti
Engelli Öğrenciler Yararına Kermes
10 Kalpten Birini o Durduruyor!
Körüz Biz!
Kayseri İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplandı
Engelli Sayısında Korkutan Rakam!
Kaşıntı, Birçok Hastalığın Belirtisi Olabilir
Engelliye e-bilet engeli!
Engelli Vatandaşlara İşaret Diliyle Vaaz
Turkcell 20. yılını Kutluyor
Genel Sağlık Sigortası Uygulamaları Yönetmeliği
MIT'den Görme Engelli Kişilere Özel Yüzük
Ödediğiniz vergi nasıl geri alınır?
Emekli Sandığı’ndan engelli olarak, nasıl erken emekli olabilirim?
Beyninizi kendiniz yönetin
Papa Engellilerin Ayaklarını Yıkadı
Hafta sonu havalar nasıl olacak? - Haritalı
Eğlencenin Adresi Yeşilvadi Parkı
Engelli Öğrencilere Trafik Eğitimi
'Bağımsızlığıma Yol Verin' Projesi
Engelli Oğlumuzdan Dolayı, Hiçbir Zaman Şikâyet Etmedik
Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonları Toplandı
Üniversiteli Engelliler Spor Festivali
Masa Başında Hasta Olmayın!
Engelli Öğrencilerden Başkan Özaltun'a Ziyaret
'Emel Sayın Fotoğrafları Sergisi' Açıldı
High Way Avm Engellileri Ağırladı
Alzheimer'a Karşı 9 Besin
Emre Belözoğlu'ndan Beşiktaşlı Engelliye Jest
Görme Engelliler Balesi Görenleri Şaşırtıyor
Bahar Döneminde Göz Alerjisi Artıyor
EKPSS'ye nerede gireceksin Tıkla Öğren
Filenin 'Engelsiz' Yetenekleri
Engellilere 26 Bin lira Hibe Desteği
Yurtdışına Çıkana Sağlık ücretsiz, Emeklilik Kayıpsız
'Dezavantajlı Kişiler'e İlişkin Bilgilendirme Toplantısı
50 Metre Serbest Stilde Şampiyon Oldu
Engelliler Emlak Vergisi Ödemeyecek
30 Yaş ve Üstüne Sınavsız Üniversite
‘Engelliye engelsiz bakmayı öğrendik’
İstanbul Film Festivali
'Boş Yuva Sendromu' Yaşıyor Olabilirsiniz
'Engelli Çocuklarımız Bu Okulla Hayata Entegre Olacaklar'
Yapay Kan Üretildi
Çocuklar Üzerinden Milyonluk Vurgun
8. Uluslararası Gülen Çocuk Şenliği
Engelliler İçin Örnek Uygulama
Öğrenme zorluğu çeken çocuğunuza kızmayın
SGK, hekimlere felçli hasta bakma sınırı getirdi
Yağışlı hava geliyor - Haritalı
Engelli ve Yaşlılık Aylığı
Engellilerin Günlük Bakımında Dikkat Edilecek Hususlar
Meslek Hastaliği Nedir?
Bahar, Enerjinizi Tüketmesin!
Yürek Takımı Perdeleri Açtı
Büyük Kongreye Adım Adım
Türkiye'de Kök Hücre Nakli 10 Katına Çıktı
'Toza Yazılan' Üzerine
Sara iİacına Geçici İthalat İzni
Zile'de "Engelsiz Konak Projesi"
27 ülkenin temsilcisi gençlerden Başkan Ak’a ziyaret
Engelliler Ayvalık Yolcusu
Ombudsman kararlarının % 20'si Uygulanıyor
Kalp ve Akciğer Hastalarına Egzersizli Rehabilite
'Engellilerin yaşam standartlarının arttırılması için empati yapılmalı'
Görme Engellilerden Kampanya
Babetler 'Düztaban' Yapıyor
Onlar Sıcak Bir Yuva İstiyor
Projenle 'Bir Engeli de Sen Kaldır' Yarışması
Mükemmeliyetçilik Sigara Kadar Zararlı
Engelli Çocuklar Fidan Dikti
Batmanlı Engelliler Fırtına Gibi
Yüzücülerimiz Engelleri Aştı