Anasayfam YapFavorilere EkleHaber Bandı EkleReklamİletişim

EKPSS toplantısı hüsranla sonuçlandı Kendi işini kurmak isteyen engelliye 36 bin tl hibe GSS prim borcunun üstü çizilecek Muhtemelen Görmediğiniz 11 Bilgilendirici Fotoğraf
Büyükşehirden 4 yeni engelli merkezi
Büyükşehirden 4 yeni engelli merkezi
19 Haziran 2013 Çarşamba 11:10

İstanbul Büyükşehir Belediyesi engelli vatandaşların daha yaşanılabilir bir şehir hazırlamak için çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda belediye 4 yeni engelli merkezini engelli vatandaşların hizmetine sundu.

Yeşilköy'deki yeni açılan Engelliler Merkezi'nin bahçesinde yapılan törene İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Adem Baştürk, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Eren, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Muzaffer Saraç, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Komisyonu Başkanı Cemal Merdan, Engelliler Müdürü Bekir Köksal, İBB Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürü Uzm. Dr. Ömer Akçağıl, İBB Veteriner Hizmetler Müdürü Muhammet Nuri Coşkun, Sağlık A.Ş Genel Müdürü Dinçer Çetintaş ve çok sayıda engelli vatandaş aileleri ile birlikte katıldı.

Diğer 3 ilçede açılan Engelli Merkezi açılışı içinde İlçe Belediye Başkanları hazır bulundu. Ümraniye'deki Ümraniye Atakent Otizm Merkezi'nin açılışını Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Fatih'teki Fatih Otizm Merkezi'ni Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Şile Engelliler Merkezi'nin açılışını Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu canlı yayında açtı.

İBB Genel Sekreteri Adem Baştürk, Yeni açılan Engelliler Merkezlerinde katılımcıların tüm ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde dizayn edildiğinin altını çizdi. Baştürk, "İlk merkez olan Tophane'de giriş çıkış biraz zor oluyordu. Bu binamız son derece modern ve vatandaşların rahatlıkla kullanacağı şekilde dizayn edildi. Şimdiye kadar bu engelliler merkezimizden 116 Bin vatandaşımız faydalandı" diye konuştu.

Engelliliğin doğuştan gelen bir eksiklik olmadığını, her insanın engelli olma potansiyeli taşıdığını kaydeden Baştürk konuşmasına şöyle devam etti: "Bu merkezlerin temel gayesi hayatı kolay ve yaşanabilir kılmak. Bu hepimiz için ahlaki vazifedir. Binaları, altyapıyı yapmak önemli bir iş ama insanları eğitmek de önemli. Bu çerçevede bir proje yürüyor. Engelleri birlikte aşıyoruz projesi. Projede öğrencilere, İETT şoförlerine engellilik bilinci seminerleri veriliyor. Bu seminerlerde şimdiye kadar 268 bin kişi istifade etmiş. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarına polislere, üniversite öğrencilerine, din görevlilerine de işaret dili eğitimi veriliyor. 3 bin 700 kişi işaret dili eğitimi almış."

Engelli Merkez Sayısı 26'ya ulaştı

Yeni açılan merkezlerle birlikte İstanbul genelinde engelli merkez sayısı 26'ya ulaştı. Engelliler Müdürlüğü (İSEM) 538 personel ve 70 araç ile 117 bin kayıtlı fiziksel, zihinsel ve psikolojik engelli bireye ve ailesine hizmet veriyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürlüğü (İSEM) engelli vatandaşlar için açtığı hizmet birimi, hızla büyüyerek gelişiyor. İBB Engelliler Müdürlüğü 117 bin engelli ve ailesine hizmet ulaştırıyor.

Engelliler Müdürlüğü Yeşilköy Binasında engelli bireylerin ve ailelerinin iş ve işlemleri koordine edilecek; engelli bireylerin spordan sanata, eğitimden sağlığa sosyal yaşamın her alanında daha fazla yer almaları amacıyla danışmanlık ve yönlendirme hizmetleri verilmeye devam edecek.

Engelliler Müdürlüğünün Yeşilköy'de bulunan yeni binası, toplam 1000 m2 alan üzerine kurulu, 5 katlı (bodrum ve teras dahil) ve her katı 350 m2 ve toplam olarak 1750 m2 kapalı alana sahip. Binada 20 idari oda, 1 toplantı salonu ve 1 yemekhane mevcut.

Engelliler Müdürlüğü (İSEM) idari binasında, 1 müdür, 1 müdür yardımcısı, 3 idareci, 8 memur, 4 mühendis, 1 psikolog, 4 sosyolog, 2 eğitmen, 1 çocuk gelişimci, 1 hemşire, 2 eğitmen, 1 teknik personel, 4 güvenlik, 2 halkla ilişkiler sorumlusu, 5 yardımcı personel ve 10 şoför görev yapacak.

Atakent ve Fatih Otizm Merkezleri de açıldı...

Atakent Otizm Merkezinde ise ağırlıklı olarak otizmli bireylere verilecek eğitimlerin yanı sıra zihinsel engellilere de bağımsız yaşam becerileri, resim, takı tasarımı, müzik ve bahçe eğitimi dersleri verilecek. Engelli bireyler için gezi, piknik ve müze ziyaretleri gibi sosyal organizasyonlar düzenlenecek.

Atakent Otizm Merkezi 1500 m2 alan üzerine kurulu, 3 katlı ve her katı 120m2 olan kapalı alanda hizmet verecek. Merkezde öğrenci eğitimi ve gelen ailelerin güzel vakit geçirmeleri için yaklaşık 1300 m2 bahçe mevcut. Merkez, 5 adet sınıf, 1 adet dinlenme salonu, 1 adet öğrenci yemekhanesi, 2 adet öğrenci tuvaleti, 1 adet idari oda ve 1 adet kayıt odasına sahip. Binanın her katında tuvalet ve mutfak bulunuyor.

Atakent Otizm Merkezinde 4 eğitmen, 1 hemşire, 2 halkla ilişkiler sorumlusu, 2 yardımcı personel, 2 işçi ve 1 şoför görev yapacak.

Fatih Otizm Merkezinde ise ağırlıklı olarak otizmli bireylere hizmet verilecek. Ayrıca; merkezde danışmanlık hizmetleri, eğitim hizmetleri, sosyal danışmanlık, psikolojik danışmanlık, halkla ilişkiler, yasal haklar, manevi bakım, sosyal organizasyon, medikal yardım, yaz kampı ve ulaşım hizmetleri sunulacak.

Fatih Otizm Merkezi, 4 katlı (bodrum ve teras dahil), her katı 100 m2 ve toplam 400 m2 kapalı alana sahip. Merkezde 7 adet sınıf, 1 adet dinlenme salonu, 1 adet öğrenci yemekhanesi, 2 adet öğrenci tuvaleti, 1 adet idari oda, 1 adet kayıt odası ve 1 mutfak bulunuyor. Merkezde; birim sorumlusu, 3 eğitmen, 1 çocuk gelişim uzmanı, 1 halkla ilişkiler elemanı, 2 yardımcı personel, 2 işçi ve 1 şoför görev yapacak.

Şile Engelliler Merkezi de hizmete başladı

Şile Engelliler Merkezinde, engelli bireyler için seramik, cam işleme, bilgisayar, girişimcilik eğitiminin yanı sıra diğer İSEM merkezlerinden farklı olarak, Şile'ye özgü eğitimler de verilecek.

Şile, balıkçılıkla uğraşan bir ilçe olduğu için, engelli bireylere balık ağı donatımı eğitimi verilecek. "Şile Bezi Dokuması ile ünlü olan ilçede bulunan merkezde, engelliler için iplik ve yün dokuma tezgahlarında dokuma eğitimi dersi de verilecek.

Şile Engelliler Merkezi 1500 m² alan üzerinde bulunuyor ve 750 m² kapalı alana sahip. Merkezde sorumlu odası, santral odası, psikolog görüşme odası olarak 3 oda; 100 m2 yemekhane ve mutfak, konferans ve sinema salonu; dokuma, balık ağı donanımı, seramik cam işleme, bilgisayar, girişimcilik eğitimi ve aile görüşme odası olmak üzere 6 sınıf mevcut. Ayrıca; binada bulunan tüm koridorlarda görme engelliler için hissedilebilir zemin düzenlemeleri yapılmış ve sınıfların bulunduğu bölümdeki tuvaletler engelli kullanımına uygun hale getirilmiştir. Merkezde 1 birim sorumlusu, 2 eğitmen, 1 şoför ve 1 yardımcı personel görev yapacak.

Toplu açılışlardan önce İSEM Müzik Grubu ve İSEM Mehteran Takımı'nın verdiği mini konserler izleyiciler tarafından büyük alkış aldı.

Engelliler SitesiEngelliler Sitesi

Bu haber 84 kez okundu.

Çocukları engelli olan aileye yardım eli
Çorum'da engelli öğrenciler fidan dikti
Kasıktan girip beyindeki tümörü aldılar
'Bu hastalığa şüpheyle yaklaşın'
YGS giriş belgeleri erişime açıldı
Emekli maaşına izinsiz haciz olmaz
Sinsi seyrediyor körlüğe neden oluyor
Silopi'de iki engelli kardeş için tekerlekli sandalye talebi
EKPSS toplantısı hüsranla sonuçlandı
'Engelli Dostu Şehir Gümüşhane' Projesi
Ankara Büyükşehir’in Asansörlü Engelli Araçları Hizmette
Konya'da askeri uçak düştü: 2 şehit
Yoğun bakıma haciz geldi!
Hava sıcaklıkları artıyor / Haritalı
AFAD'tan işitme engelli çocuklara deprem eğitimi
Engelli Bireyleri Olan Aileler Bilgilendirildi
Zihinsel engellilere 'akıllı bileklik'
Test parası yüzünden donör olmak istemiyorlar
Görme engelli judocu dünya ikincisi oldu
Görme engelli aileye belediye el uzattı
Yaz saatine, 28 Mart'ta geçilecek
15 yıldır engelli eşini kucağında taşıyor
Çocuk ve Gençlere Maaş Geliyor!
Kalp hastalıkları kadınlarda daha ölümcül
Yer fıstığı kalp-damar hastalıkları riskini azaltabilir
Gece görüşlü ambulans helikopterler uçuşa hazır
Koruyucu aile adayına din eğitimi önerisi
Stres ve obsesif kişilik damar sertliği eğilimini arttırıyor
Mobbing'e maruz kalan ne yapmalı?
300 engelli öğretmen alımı 2. aşama başvuruları başlıyor
5 günlük haritalı hava tahmini
Zihinsel engelli öğrencilere 'ilahi okuma' yarışması
Bedensel engelli gaziler, hayata kulaç atıyor
Düzenli kahve içmek kalp krizi riskini azaltıyor mu?
İŞKUR Genel Müdürü'nden hibe açıklaması
Evde sağlık hizmeti 529 bin hastaya ulaştı
Zihinsel engelli gençle evlendirilen kız intihar etti
Talihsiz kadın engelli oğluna yardım istiyor
Kadınların ortak sorunu demir eksikliği
Galaxy S6 Türkiye satış tarihi açıklandı
Sağlıkta bilgi kirliliğiyle mücadele için işbirliği
Fıstık mı, kolesterol ilaçları mı... Siz karar verin
Sayın Başbakan bu bir müjde değil!
Sedefin alternatif tedavisi olmaz!
Enflasyon rakamları açıklandı
Havalar nasıl olacak? / Haritalı
Şiddet mağduru kadınlara Harran'da köy kuruluyor
2015 seçim yasakları belli oldu
MEB, 300 engelli öğretmen alımını bir türlü sonuçlandıramadı
MÜSİAD engelli öğrencilere staj imkanı sağlayacak
Finlandiya Eurovision'a engelli punk grubuyla katılacak
Kanserden korunmanın 12 yolu
Kafatasında 2,5 santimlik çiviyle 2 gün yaşadı
Empati standında, engelli oluyorlar
Kendi işini kurmak isteyen engelliye 36 bin tl hibe
İşitme engellilerin 'rap müzik' keyfi
Cep telefonunuz çalınırsa
Raporla gelen gaziye fizik tedavi sınırsız
Tümör aşısı için ilk adım
SGK’dan engelli teşviğinde önemli adım
TÜRGEV'den 20 engelli Suriyeliye akülü sandalye
GSS prim borcunun üstü çizilecek
Yeni haftada havalar nasıl olacak? / Haritalı
İşitme engelli Emine Girginer ve Arif Altay'ı öldüren 3 kişi tutuklandı
298 İsrail askeri engelli kaldı
Engelli gence Bilyoner şansı
2022 Maaşı 2015 Mart ayı aylık tutarları ve tarihleri
Travmatik beyin hasarı öğrenmeyi etkiliyor
Saraç: Grip ilaçları, çerez değildir
Ambulans helikopter 740 hayat kurtardı
Erken emeklilik gelebilir
5 günlük haritalı hava tahmini
Hasta memnuniyeti için anketten galoş çıktı
SGK engel durumundan nakile onay verdi
Koruma altındaki çocuklar donanmayla tanıştı
Yaşar Kemal vefat etti
Grip salgınına karşı turşu yiyin, şalgam suyu için
Hastalıklardan Kızılderililerin şifa kaynağı ile korunun
Zihinsel engelli kadına otobüste şok taciz
TÜRGEV'den engelli Suriyelilere destek
Hafta sonu yağışlı geçecek - Haritalı
MPS hastalarına SGK engeli
Engelliler, İstiklal Marşı'nı okumak için yarıştı
Manisa'daki cinayetlerin failleri de kurbanları da engelli çıktı
Kahve, MS'ten koruyabilir
Hastanede yatan çocuklar için umut hikayeleri
Milli kemik iliği bankası geliyor
Evde sağlık hizmetleri nasıl verilecek
Evde Sağlık Hizmetlerinin Sunulmasına Dair Yönetmelik
Yıldız: Doğalgazda fiyat artışı yok
Yeni intibak tüm emeklileri kapsar
Açık alanda sigara yasakları başlıyor
Çayın bilinmeyen faydaları
Hafta sonu havalar nasıl olacak? / Haritalı
Baz istasyonlarının kansere neden olduğu kanıtlanamadı
Nöbetteki asker 3 arkadaşını şehit etti
Hakem hastaneye sevkte, ne değişti?
Erken emeklilikte engelli raporu şart!
Engelli temizlik işçisi AK Parti’den aday adayı
Görme engelli sporculardan ziyaret
Gripten korunmanın yolları
Kıyı Ege için çok kuvvetli yağış uyarısı
Galaxy S6'nın fiyatları belli oldu
Türk tabip bulduğu yöntemle tıp literatürüne girdi
Engelleri Kaldır Projesi Gala Etkinliği İle Sona Erdi
Görme Engellilerin Hayal Ortağı
Müezzinoğlu: Lösemili çocuklarımız kullanılıyor
Görme engelliler 'Teknoloji'yle özgürleşiyor
Biyonik gözle 10 yıl sonra ışığa kavuştu
5 günlük haritalı hava tahmini
Down sendromlu gençlerden 'Rengarenk Nağmeler'
Yeme bozukluğunun sebebi duygusal boşluk
Grip salgınına karşı Bakanlık alarma geçti
Akülü araba engelli İsmail'in 'sesi' olacak
Türk-iş açlık ve yoksulluk sınırı açıklandı
Öğrencilerden engellilere plastik kapak desteği
3 bin 354 koruyucu aile yanında 4 bin 109 çocuk var
Zeytinyağı, kanser hücrelerini yok edebilir
İş kazası geçirenlere çifte maaş müjdesi!
MEB, bu öğretmenimize neden yardımcı olmuyor?