Anasayfam YapFavorilere EkleHaber Bandı EkleReklamİletişim

SGK, sigortalıların verilerini paylaşabilecek İETT, engellinin ücretsiz ulaşım kotasını kaldırmadı! Memur, izin almadan Derneğe üye olabilir mi? Dünyanın Yaşayan En Zeki 10 İnsanı
Büyükşehirden 4 yeni engelli merkezi
Büyükşehirden 4 yeni engelli merkezi
19 Haziran 2013 Çarşamba 11:10

İstanbul Büyükşehir Belediyesi engelli vatandaşların daha yaşanılabilir bir şehir hazırlamak için çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda belediye 4 yeni engelli merkezini engelli vatandaşların hizmetine sundu.

Yeşilköy'deki yeni açılan Engelliler Merkezi'nin bahçesinde yapılan törene İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Adem Baştürk, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Eren, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Muzaffer Saraç, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Komisyonu Başkanı Cemal Merdan, Engelliler Müdürü Bekir Köksal, İBB Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürü Uzm. Dr. Ömer Akçağıl, İBB Veteriner Hizmetler Müdürü Muhammet Nuri Coşkun, Sağlık A.Ş Genel Müdürü Dinçer Çetintaş ve çok sayıda engelli vatandaş aileleri ile birlikte katıldı.

Diğer 3 ilçede açılan Engelli Merkezi açılışı içinde İlçe Belediye Başkanları hazır bulundu. Ümraniye'deki Ümraniye Atakent Otizm Merkezi'nin açılışını Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Fatih'teki Fatih Otizm Merkezi'ni Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Şile Engelliler Merkezi'nin açılışını Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu canlı yayında açtı.

İBB Genel Sekreteri Adem Baştürk, Yeni açılan Engelliler Merkezlerinde katılımcıların tüm ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde dizayn edildiğinin altını çizdi. Baştürk, "İlk merkez olan Tophane'de giriş çıkış biraz zor oluyordu. Bu binamız son derece modern ve vatandaşların rahatlıkla kullanacağı şekilde dizayn edildi. Şimdiye kadar bu engelliler merkezimizden 116 Bin vatandaşımız faydalandı" diye konuştu.

Engelliliğin doğuştan gelen bir eksiklik olmadığını, her insanın engelli olma potansiyeli taşıdığını kaydeden Baştürk konuşmasına şöyle devam etti: "Bu merkezlerin temel gayesi hayatı kolay ve yaşanabilir kılmak. Bu hepimiz için ahlaki vazifedir. Binaları, altyapıyı yapmak önemli bir iş ama insanları eğitmek de önemli. Bu çerçevede bir proje yürüyor. Engelleri birlikte aşıyoruz projesi. Projede öğrencilere, İETT şoförlerine engellilik bilinci seminerleri veriliyor. Bu seminerlerde şimdiye kadar 268 bin kişi istifade etmiş. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarına polislere, üniversite öğrencilerine, din görevlilerine de işaret dili eğitimi veriliyor. 3 bin 700 kişi işaret dili eğitimi almış."

Engelli Merkez Sayısı 26'ya ulaştı

Yeni açılan merkezlerle birlikte İstanbul genelinde engelli merkez sayısı 26'ya ulaştı. Engelliler Müdürlüğü (İSEM) 538 personel ve 70 araç ile 117 bin kayıtlı fiziksel, zihinsel ve psikolojik engelli bireye ve ailesine hizmet veriyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürlüğü (İSEM) engelli vatandaşlar için açtığı hizmet birimi, hızla büyüyerek gelişiyor. İBB Engelliler Müdürlüğü 117 bin engelli ve ailesine hizmet ulaştırıyor.

Engelliler Müdürlüğü Yeşilköy Binasında engelli bireylerin ve ailelerinin iş ve işlemleri koordine edilecek; engelli bireylerin spordan sanata, eğitimden sağlığa sosyal yaşamın her alanında daha fazla yer almaları amacıyla danışmanlık ve yönlendirme hizmetleri verilmeye devam edecek.

Engelliler Müdürlüğünün Yeşilköy'de bulunan yeni binası, toplam 1000 m2 alan üzerine kurulu, 5 katlı (bodrum ve teras dahil) ve her katı 350 m2 ve toplam olarak 1750 m2 kapalı alana sahip. Binada 20 idari oda, 1 toplantı salonu ve 1 yemekhane mevcut.

Engelliler Müdürlüğü (İSEM) idari binasında, 1 müdür, 1 müdür yardımcısı, 3 idareci, 8 memur, 4 mühendis, 1 psikolog, 4 sosyolog, 2 eğitmen, 1 çocuk gelişimci, 1 hemşire, 2 eğitmen, 1 teknik personel, 4 güvenlik, 2 halkla ilişkiler sorumlusu, 5 yardımcı personel ve 10 şoför görev yapacak.

Atakent ve Fatih Otizm Merkezleri de açıldı...

Atakent Otizm Merkezinde ise ağırlıklı olarak otizmli bireylere verilecek eğitimlerin yanı sıra zihinsel engellilere de bağımsız yaşam becerileri, resim, takı tasarımı, müzik ve bahçe eğitimi dersleri verilecek. Engelli bireyler için gezi, piknik ve müze ziyaretleri gibi sosyal organizasyonlar düzenlenecek.

Atakent Otizm Merkezi 1500 m2 alan üzerine kurulu, 3 katlı ve her katı 120m2 olan kapalı alanda hizmet verecek. Merkezde öğrenci eğitimi ve gelen ailelerin güzel vakit geçirmeleri için yaklaşık 1300 m2 bahçe mevcut. Merkez, 5 adet sınıf, 1 adet dinlenme salonu, 1 adet öğrenci yemekhanesi, 2 adet öğrenci tuvaleti, 1 adet idari oda ve 1 adet kayıt odasına sahip. Binanın her katında tuvalet ve mutfak bulunuyor.

Atakent Otizm Merkezinde 4 eğitmen, 1 hemşire, 2 halkla ilişkiler sorumlusu, 2 yardımcı personel, 2 işçi ve 1 şoför görev yapacak.

Fatih Otizm Merkezinde ise ağırlıklı olarak otizmli bireylere hizmet verilecek. Ayrıca; merkezde danışmanlık hizmetleri, eğitim hizmetleri, sosyal danışmanlık, psikolojik danışmanlık, halkla ilişkiler, yasal haklar, manevi bakım, sosyal organizasyon, medikal yardım, yaz kampı ve ulaşım hizmetleri sunulacak.

Fatih Otizm Merkezi, 4 katlı (bodrum ve teras dahil), her katı 100 m2 ve toplam 400 m2 kapalı alana sahip. Merkezde 7 adet sınıf, 1 adet dinlenme salonu, 1 adet öğrenci yemekhanesi, 2 adet öğrenci tuvaleti, 1 adet idari oda, 1 adet kayıt odası ve 1 mutfak bulunuyor. Merkezde; birim sorumlusu, 3 eğitmen, 1 çocuk gelişim uzmanı, 1 halkla ilişkiler elemanı, 2 yardımcı personel, 2 işçi ve 1 şoför görev yapacak.

Şile Engelliler Merkezi de hizmete başladı

Şile Engelliler Merkezinde, engelli bireyler için seramik, cam işleme, bilgisayar, girişimcilik eğitiminin yanı sıra diğer İSEM merkezlerinden farklı olarak, Şile'ye özgü eğitimler de verilecek.

Şile, balıkçılıkla uğraşan bir ilçe olduğu için, engelli bireylere balık ağı donatımı eğitimi verilecek. "Şile Bezi Dokuması ile ünlü olan ilçede bulunan merkezde, engelliler için iplik ve yün dokuma tezgahlarında dokuma eğitimi dersi de verilecek.

Şile Engelliler Merkezi 1500 m² alan üzerinde bulunuyor ve 750 m² kapalı alana sahip. Merkezde sorumlu odası, santral odası, psikolog görüşme odası olarak 3 oda; 100 m2 yemekhane ve mutfak, konferans ve sinema salonu; dokuma, balık ağı donanımı, seramik cam işleme, bilgisayar, girişimcilik eğitimi ve aile görüşme odası olmak üzere 6 sınıf mevcut. Ayrıca; binada bulunan tüm koridorlarda görme engelliler için hissedilebilir zemin düzenlemeleri yapılmış ve sınıfların bulunduğu bölümdeki tuvaletler engelli kullanımına uygun hale getirilmiştir. Merkezde 1 birim sorumlusu, 2 eğitmen, 1 şoför ve 1 yardımcı personel görev yapacak.

Toplu açılışlardan önce İSEM Müzik Grubu ve İSEM Mehteran Takımı'nın verdiği mini konserler izleyiciler tarafından büyük alkış aldı.

Engelliler SitesiEngelliler Sitesi

Bu haber 83 kez okundu.

Engellilere şarj istasyonu
6 çocuklu ailenin dramına duyarsız kalınmadı
Öbür dünyadan katillerini işaret etti
Kanserde sağ kalım istatistikleri önemli
Kimin beli ağrıyorsa 'bel fıtığım var' diyor
SGK, sigortalıların verilerini paylaşabilecek
Sahtekarların engelli oyunları
Engelli aylıkları neden kesildi?
Sıcaklıklar 5 derece azalacak - Haritalı
Engelli yolunu görmeyene maketli uyarı
Fiziksel engelli öğrenci, karnesini evinde aldı
350 engelli öğrencinin karne sevinci
30 yıldır idrarı cildinden gelen kadın iyileşti
İki eli olmayan öğrencinin ilk karne heyecanı
Elektronik reçeteyle devleti zarara uğratma iddiası
Yüzde 92 engel, başarıya engel olmadı
Engelli öğrencilere hediyelik eşya hazırladılar
6 aylık bebeğini boğarak öldürdü
Devlet Tiyatroları’nda ilk kez bir engelli başrolde
Engelli öğrenci karnesini evinde validen aldı
Hastanede tedavi gören öğrencilerin karne sevinci
Devletin huzurevi politikası değişiyor
Engelli ve 60 yaş üstü doktor 'planlamadan' muaf
18 milyon öğrenci için karne günü
Hafta sonu havalar nasıl olacak? / Haritalı
İETT, engellinin ücretsiz ulaşım kotasını kaldırmadı!
23 kadın geçici koruma altındayken öldürüldü
Memur, izin almadan Derneğe üye olabilir mi?
Felç kalan genç kızı avukatı 175 bin TL dolandırdı!
124 kadın, 6 erkek ve 101 çocuğun kimliği değiştirildi
'Kalıcı dişlerin çekilmesi'ne soruşturma
Harp ve vazife maulllerinin ek ödemesi 30 Ocak'ta ödenecek
Son 1 yılda, 12 bin kişi trafik kazasında öldü
Yeni yağışlı hava dalgası geliyor!
İşte Türkiye'nin en umutlu ve en umutsuz kentleri!
Devletin kapısı özel hastanelere açılıyor
Alzheimer olmamanın püf noktaları
Triaj sistemiyle hastaya zamanında müdahale
WhatsApp bilgisayara geldi
Yarıyıl tatili yarın başlıyor
Microsoft Windows 10'u tanıttı
5 günlük haritalı hava tahmini
Belediye otoparkı poliklinik kapattı
Ambulansa yol vermeyen araçlara 88 lira ceza
Emekli maaşı 20 günde bağlanacak
'Türk halkı Kızılaya güveniyor'
Whatsapp'ta 24 saat erişim yasağı
2015 yılında, enflasyon farkı hesaplaması
TÜRKÖK dünyaya da umut olacak
Kahve, cilt kanseri riskini azaltabilir
A vitamin eksikliği diyabeti tetikleyebilir
Din görevlilerinden hastalara manevi destek
Türkiye'de yaşlılar yoksul ve yoksun...
İnternette en çok kullanılan 25 şifre
Engelli öğrenciler off-Road heyecanı yaşadı
Engelli sporcuya Edirne Valisi Şahin altın hediye etti
Sosyal fobisi olanlar toplumdan kaçıyor
Ankara'da 3 sorun 3 çözüm
5 günlük haritalı hava tahmini
Bu kez indirim zamanı
Görme engelli arkadaşlarına destek için goalball oynadılar
SGK emekli olacaklara önceden bildirim yapacak
PAÜ Hastanesinde 'ilaç hırsızlığı' iddiası
Kırıkkale'de engelliler için 8 proje uygun bulundu
Engelli çocuk gözleriyle piyano çaldı
Bedensel engelli kadın, kırılan ahşap balkona sıkıştı
Yanlış sünnete 600 bin liralık tazminat
Bakanlık'tan 'kanser hastalarına ömür biçtiler' açıklaması
İŞKUR'dan engelsiz türkiye için bir adım
iPhone 7 ve iPhone 6S geliyor!
Sahte doktordan 325 binlik vurgun!
10 yıl çalışan memura emeklilik yolu açılabilir!
Kötü karnenin tek sorumlusu çocuk değil
Havalar nasıl olacak? / Haritalı
Engelliler için yapılan şeritler tuzağa dönüştü!
Biri engelli altı çocuk...
Erken borç ödeyene açma-kapama ücretine son
Göz kırparak resital
Dünyanın en garip hastalığı
500 çocuk cezaevinde annesiyle yaşıyor
YGS başvuruları için son gün!
Başarılı olan engelli sporcular ödüllendirildi
Tıp öğrencilerinden 'Engelleri Aşalım' projesi
Valiliğin özel kalemi görme engelliye emanet
Eshot engelleri aşıyor
Kan şekeri ölçümünü kolaylaştıracak bant
Engelliler anlayış bekliyor
Engelli sporculara destek başarıyı artırdı
Aspirin almalı mıyım?
Yeni haftada havalar nasıl olacak? / Haritalı
Yarıyıl tatili cuma günü başlıyor
İşsizlik maaşında yeni dönem
Memur mehil müddeti içinde hastalık raporu alırsa ne olur?
Diyabet Alzheimer'ı tetikliyor
Engelli gencin Başbakan'ı güldüren isteği
Aşkına karşılık alamayınca 'sela'sını okuttu!
5 günlük haritalı hava tahmini
Dezavantajlılar için İTÜ'den bilişim okulu
Hastaneler, hastanelik oldu
Aile hekimliğinde psikolog, diyetisyen ve diş hekimi olacak
'Engellilerin ötekileştirilmesini toptan reddediyoruz'
Engelli Vatandaşa Protokol Engeli
Engelliler 'Bir Günlük Üniversiteli' oldu
Engelli Derneklerinden ÖSYM'ye Tepki
Engelli adaylara özel sınav binası
İşte Samsung Galaxy S6'nın özellikleri
2'si engelli 5 çocukla yaşam mücadelesi
Mesaiye kalan işçinin hakları artıyor
Renkli plastik bilezikler kanserojen madde içeriyor
Türkiye kanser ilacı üretecek
Hava sıcaklığı artıyor - Haritalı
Migren tedavisinde umut
Prim borcunu yapılandırmak isteyenler için 2 Şubat son
Nar kabuğu çayı nasıl yapılır?
'Yoğun bakımda kebap keyfi' pahalıya patladı
AÖF sınav yerleri açıklandı
26 Bin Engelli Kontenjanı Boş Bekliyor
Boşanan memur baba, ne kadar nafaka öder
Yaşlı, engelli, hasta, hamile ve gazilere teknolojik öncelik
2015 EKPSS-KPSS yerleştirme takvimi bekleniyor